Opublikowano Dodaj komentarz

Podłoga bez dylatacji. Jak położyć panele bez szczelin dylatacyjnych w drzwiach?

Łączenie paneli i płytek bez listwy

Panele podłogowe bez dylatacji – czy trzeba robić dylatację w progach?

Coraz częściej przy wyborze podłóg Klienci zadają pytanie czy trzeba robić dylatację przy podłogach ale również często gdy mówimy Klientom o dylatacjach to nie wiedzą że coś takiego w ogóle występuje ponieważ sprzedawca w innym sklepie nie przekazał im takiej informacji że jest to wymagane przez producenta danej podłogi.

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić że w przypadku montażu paneli podłogowych słowo dylatacja nie do końca może być jednoznaczne ponieważ rozróżniamy dylatację obwodową czyli odległość paneli podłogowych od ściany oraz dylatację progową czyli szczelina w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami lub przy dużej powierzchni paneli która często maskowana jest listewką tak zwanym teownikiem.

Dylatacja obwodowa musi być zawsze zachowana w zakresie który sugeruje producent w instrukcji obsługi – tego nigdy nie można ominąć, przy panelach laminowanych jest to ok. 10mm, a przy winylowych ok. 6-7mm. Inaczej ma się sprawa przy dylatacjach progowych. Wielu Klientów chcę aby mieć równą podłogę w całym domu dlatego zależy im aby panele podłogowe były położone bez żadnych wystających listewek, ale czy tak się da?

Da się! Pod warunkiem że zostanie wybrany odpowiedni produkt. Niestety nie każde panele podłogowe na rynku mają taką możliwość. Większość producentów wymaga aby wykonać szczelinę dylatacyjną – jej nie wykonanie będzie wiązało się z utratą gwarancji oraz ryzykiem uszkodzenia paneli. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się panele podłogowe które można kłaść bez dylatacji. Jeśli więc zależy Ci aby Twoja podłoga była estetyczna i bez żadnych łączeń oraz wystających listewek koniecznie zapytaj sprzedawcy czy podłoga która Ci się podoba może być wykonana bez dylatacji progowej. Jeśli nie to zapytaj o lepszy produkt, jeśli natomiast postanowisz nie stosować się do wytycznych producenta prawdopodobnie czekają Cię problemy – zazwyczaj w przypadku paneli laminowanych jest popełniany ten błąd. Warto zaznaczyć tutaj że w 99% przypadków paneli laminowanych producenci wymagają dylatacji progowych, a nawet jeśli trafi się produkt który chwali się że jest inaczej to polecamy przeczytać instrukcję i jakie są wytyczne do położenia podłogi bez dylatacji – można się zdziwić.

Jakie panele bez dylatacji w drzwiach?

Jakie panele wybrać? Jedną z naszych propozycji są panele marki COREtec które można kłaść bez dylatacji nawet do 400m2! Producent ten stosuje niezwykle wytrzymały rdzeń mineralny oraz zamki.  Dzięki wysokiej technologii podłogi COREtec można położyć bez szczelin dylatacyjnych między pokojami. Dodatkowo rdzeń mineralny przewodzi ciepło co jest niezwykle istotne przy obecnych cenach za ogrzewanie – COREtec to najlepsze panele pod ogrzewanie podłogowe. Panele te posiadają także świetne właściwości pod względem wyciszenia oraz są bardzo odporne na rysy – sprawdzą się tam gdzie występują zwierzęta domowe. Warto także podkreślić że panele COREtec mają zintegrowany podkład korkowy co oszczędza czas przy montażu. Wisienką na torcie jest fakt że COREtec to panele wodoodporne w 100%! Dlatego sprawdzą się także w kuchniach co jest świetną informacją dla osób które chcą mieć też panele w kuchni, co ciekawe można na nich stawiać meble kuchenne.

Czy zawsze da się zrobić podłogi bez dylatacji?

Co w przypadku kiedy jednak jesteśmy z jakiegoś powodu zmuszeni wykonać szczelinę dylatacyjną. Jak połączyć panel z płytką? Najlepiej sprawdzi się tutaj listewka (teownik) ale zdajemy sobie sprawę że wracamy do początku tematu i Klienci po prostu tego nie chcą. Co można zrobić? W niewyspecjalizowanych poradnikach coraz częściej można znaleźć instrukcję wypełniania takich łączeń uszczelniaczami typu sikaflex, korek w płynie lub silikon – naszym zdaniem to “chwilowe” rozwiązanie – jednak bardzo często ostatnio stosowane, prędzej czy później skończy się to listewką – trudno określić jak długo wytrzymają rozwiązania poboczne, zależy to od wielu czynników. Jeśli już koniecznie musimy zastosować teownik wtedy sugerujemy wybrać możliwie najbardziej minimalistyczną opcję. Ale jest też inne rozwiązanie, sprawdzone, estetyczne, wygodne i na lata! Jakie?

Panele podłogowe na jednym poziomie z płytką. Jak połączyć płytkę z panelem.

Może gdyby tak zamiast płytki wybrać panel który wygląda jak płytka? Ma to szereg sensownych plusów! Wszędzie jeden poziom podłogi, brak listewek dylatacyjnych, idealna estetyka podłogi. Ponownie rozwiązaniem są tutaj panele COREtec. Dlaczego? Ponieważ występują one jako standardowe dekory w formie deski ale także jako imitacja płytki. Ich wspólną cechą jest to że mają taką samą budowę, a co za tym idzie także zamki które można łączyć ze sobą. Proste? Pewnie że tak. Efekt jak to wygląda gdy połączymy panel z płytką możecie zobaczyć Państwo w głównym zdjęciu tego artykułu. Dzięki wyborowi paneli COREtec możesz cieszyć się IDEALNYM połączeniem deski z “płytką” na jednym poziomie i tym samym oddzielić poszczególne strefy w swoim wnętrzu.

Zapraszamy także do obejrzenia kilka przykładowych zdjęć przy zastosowaniu paneli COREtec bez dylatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *